το 21ο
ΓΥΜΝΑΣΙΟ
στον 21ο
ΑΙΩΝΑ
    21ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ  -  ΤΑΫΓΕΤΟΥ 60  ΑΘΗΝΑ 11255  -  Τηλ. 210-2020028  -  e-mail: mail@21gym-athin.att.sch.gr
Αρχική Σελίδα
Το Σχολείο
Μαθητές
Καθηγητές
Δραστηριότητες
Αθλητισμός
Παιχνίδια
Σχολικές Ειδήσεις
Σύλλογος Γονέων
Ευρωπαϊκές Δράσεις
Χρήσιμες Σελίδες

ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Σχολικό Έτος 2013-2014

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ‘’e-twinning" με θέμα: “Euro friends

Ηλεκτρονική Αδελφοποίηση – Συνεργασίες Σχολείων στην Ευρώπη.

Για την εκπόνηση του προγράμματος το σχολείο μας βρίσκεται σε συνεργασία με τα σχολεία:

1. Komenskeho 474 στο Μost της Δημοκρατίας της Τσεχίας,

2. Istituto Comprensivo di Lograto της Ιταλίας

Συντονίστρια εκπαιδευτικός είναι η κυρία  Σαπουνάκη Ειρήνη (ΠΕ06).

Σχολικό Έτος 2012-2013

Πρόγραμματα Ευρωπαϊκών Δράσεων

1. Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ‘’comenius": εκπόνηση προγράμματος με τίτλο ‘’The duty of memory"

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ‘’comenius" θα εκπονηθεί πρόγραμμα με τίτλο ‘’The duty of memory" με συντονίστρια χώρα τη Γαλλία, στο οποίο θα συμμετάσχει το σχολείο μας μαζί με οκτώ(8) σχολεία άλλων χωρών. Συντονίστριες εκπαιδευτικοί είναι η κυρίες Καραστάθη Γαρυφαλλίτσα (ΠΕ02) και Σαπουνάκη Ειρήνη (ΠΕ06).

COMENIUS

2. Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ‘’e-twinning" με θέμα: “After school time

Ηλεκτρονική Αδελφοποίηση – Συνεργασίες Σχολείων στην Ευρώπη.

1. Fjaere ungdomsskole στο Grimstad της Νορβηγίας,

2. Komenskeho 474 στο Μost της Δημοκρατίας της Τσεχίας

3. E.B 2,3 de Lamego  στο Lamego της Πορτογαλίας.

Ο σκοπός του προγράμματος είναι η απόκτηση γνώσης για το είδος των δραστηριοτήτων και τη διαχείριση του ελεύθερου χρόνου των νέων ανθρώπων γενικότερα στα τέσσερα διαφορετικά γεωγραφικά άκρα της Ευρώπης, καθώς και τους παράγοντες που επηρεάζουν.

Μέσα από τη διαδικτυακή αυτή συνεργασία, εκτός του βασικού σκοπού που αναφέρθηκε, επιδιώκεται η βελτίωση δεξιοτήτων στη χρήση της τεχνολογίας για εκπαιδευτικούς λόγους, η βελτίωση της εκμάθησης της Αγγλικής γλώσσας (κοινή γλώσσα επικοινωνίας), η συνεργατική μάθηση και η διαπολιτισμική αποδοχή και κατανόηση ανάμεσα στις διάφορες χώρες της Ευρώπης και η απόκτηση ευρωπαϊκής συνείδησης.

Συντονίστρια εκπαιδευτικός είναι η κυρία  Σαπουνάκη Ειρήνη (ΠΕ06).

...όπως μας έβλεπαν οι φίλοι μας στην Ευρώπη ... μέσω skype ...

Το πρόγραμμα που εκπόνησαν οι μαθητές βραβεύτηκε με Ετικέτα Ποιότητας e-twinning

Βραβείο Μαθητών      Βραβείο Εκπαιδευτικού     Ευρωπαϊκό Βραβείο

3. Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ‘’e-twinning" με θέμα: “YES - Young Europeans Speak

Υπεύθυνη η κυρία  Σαπουνάκη Ειρήνη (ΠΕ06) και η κυρία Παπαϊωάννου Αντιγόνη (ΠΕ04).

Τελευταία Ενημέρωση
Σελίδας     30/07/2014