Πρόγραμμα Glossomobil

Τα γερμανικά είναι ωραία !

Πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Glossomobil , ύστερα από πρόσκληση της καθηγήτριας των γερμανικών, κ. Τσαντέ , με την έγκριση της Διευθύντριας του Σχολείου, κ. Καραστάθη.

Το Glossomobil ( γερμανικά σε κίνηση ) είναι ένα πρόγραμμα του Ινστιτούτου Γκαίτε , το οποίο επισκέπτεται σχολεία σε όλη την Ελλάδα.

Δύο ειδικά εκπαιδευμένες καθηγήτριες , ήρθαν στο Σχολείο μας με το όχημα του Glossomobil  και με βιωματικές δράσεις προσέφεραν στους μαθητές και τις μαθήτριες του Β΄5 ευχάριστες εμπειρίες και νέα κίνητρα για την περαιτέρω εκμάθηση της γερμανικής γλώσσας.

Στο προαύλιο τα παιδιά έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια στα γερμανικά και το χάρηκαν με την ψυχή τους.Κατόπιν, σε αίθουσα με διαδραστικό πίνακα , χόρεψαν με μοντέρνα μουσική και παντομίμα , κάτι που προκάλεσε τη γενική ευθυμία. Στη συνέχεια, τα παιδιά απασχολήθηκαν δημιουργικά και ευχάριστα με διδακτικό υλικό , όπως παζλ για τη Γερμανία , παιχνίδια  με τα χρώματα κ.α.

Τα παιδιά και η καθηγήτριά τους χάρηκαν τη συμμετοχή τους στο Glossomobil. Διαπίστωσαν βιωματικά πόσο ωραίο είναι να μαθαίνεις γερμανικά , πέρα από τα στερεότυπα περί δήθεν δύσκολης και άχαρης γλώσσας.

Deutsch  macht  Spaβ !!!